,

Eric Voutaz vítězem Paris – Dakar by Bike

DAKARVytrvalostní expediční závod Paříž – Dakar na kole se ve svém třetím vydání stal soubojem mezi dvěma švýcarskými jezdci Ericem Voutazem a Davidem Imbodenem. Nakonec byl silnějším Voutaz a zvítězil v 7.200 kilometrů dlouhém závodě o 52 minut.

Třetím mužem na pódiu v senegalském Dakaru se stal Belgičan Dirk Franckx, nejrychlejší ženou pak Toos van Beijsterveldt z Holandska. Paříž – Dakar je unikátní cyklistický závod, který startuje pod Eiffelovou věží, protíná Pyreneje, pohoří Atlas i Saharu. Skupina 25 účastníků ze 14 různých zemí opustila Paříž 6. září a do cíle se první závodníci dostali po 10 týdnech. Po většinu dní panovaly výborné podmínky, proběhly ovšem také boje s krupobitím v Andoře, vysokými teplotami na Sahaře a bezpočtem stoupání na trase mezi hlavními městy Francie a Senegalu.

Trasa závodu

Od počátku bylo jasné, že nejlepší účastník bude ze Švýcarska. Po celou trasu se drželi Voutaz i Imboden vepředu, v hornatých částech Španělska získal Eric zhruba hodinový náskok a ukázal své fyzické i psychické síly v nekonečných pasážích Sahary.

Rovné, ale také náročné úseky v Mauritánii

Paříž – Dakar na kole je však více než jen závod. Je na vás, pokud se rozhodnete pro absolvování celé trasy vlastním tempem, s vychutnáváním všech přírodních krás. V roce 2010 bude na programu opět And Trail, 11.000 kilometrů dlouhá expediční jízda – závod napříč Jižní Amerikou. Paříž – Dakar můžete jet až za dva roky, od 4. září do 12. listopadu 2011.