Australská firma BONT je světovým leadrem v oblasti závodních bruslí a od roku 2007 razantně vstoupila i do světa cyklistiky. Hned v roce 2008 potvrdili správnost tohoto rozhodnutí ziskem 8 zlatých medailí na olympiádě v Pekingu. Technologie firmy, která jako první na světě z výrobců obuvi použila sklolaminát (1975), kevlar (1986) a karbon (1989), si rychle vytvořila renomé a stala se uznávanou a vysoce ceněnou značkou mezi profesionály.

Z úspěchů poslední doby není třeba připomínat zisk titulu mistra světa (Thor Hushovd, 2010), naprosto fenomenální letošní sezónu Bradley Wigginse nebo zisk 11 medailí z celkových 30, které se rozdávaly mezi dráhové cyklisty při letošní olympiádě v Londýně.

BradleyWiggins_2608259

Kvalitu a jinde nevídanou kombinaci vlastností potvrzují testy v médiích. Specifická technologie výroby a konstrukce tretry, kdy karbon je základním nosným materiálem a nikoliv jen líbivým doplňkem na podrážce, dodávám tretrám Bont mimořádnou kombinaci tuhosti při velmi nízké hmotnosti. Samozřejmostí je dokonalá opora nohy, ergonomická propracovanost a vysoká míra pohodlí díky jedinečné vlastnosti přebrané z bruslení. Tou je tepelná tvarovatelnost, proveditelná opakovaně, kdykoliv a snadno v teple domova.

Co tedy výrobce na takřka dokonalém produktu ještě vylepšil?

Bont Vaypor+ 2013

Na první pohled zaujme upínací systém ATOP se dvěmi kolečky pro přesné nastavení  síly sevření. Systém je rychlý, jednoduchý a oblíbený mezi širokou veřejností. Bylo tedy jen otázkou času, kdy ho i BONT zařadí do své nabídky. Další změny, které na první pohled nezaznamenáte, jsou ale neméně důležité:

  • základní tvar karbonové “vaničky” byl zachován, ale došlo k dalšímu vylepšení ergonomie zejména v oblasti nártní kosti a prostředního prstu
  • podélné tvarování umožňuje ještě lepší rozložení tlaku na celé chodidlo, takže jsou maximálně potlačeny nepříznivé pocity spojené s dlouhou jízdou v běžné obuvi
  • nové vložky perfektně spolupracují s přepracovaným vnitřním tvarem
  • karbon je nyní v nejpevnější nesměrové podobě UD a v matné povrchové úpravě
  • nový vnější materiál pochází z Japonska, označení Durolite napovídá více o jeho vlastnostech – dlouhá životnost a nízká hmotnost
  • použity jsou nové technologie spojování a šití vrchního materiálu

Základní bílou barvu doplňuje černá a modní fluorescenční žlutá nebo zelená. Vzhledem k ruční výrobě lze ale po domluvě vytvořit i barevnou variantu tretry podle svých představ.

Doporučená cena je stanovena na 7.390 Kč.