Nepočítáme-li lednový Winter Okolohradce, pak byl závod Scott Okolobudějc skutečným startem jednoho z nejpopulárnějších seriálů závodů horských kol v republice – Cyklomaratontour. Na letiště u Hosína nedaleko Českých Budějovic se v neděli 10. dubna, ve slunečný, ale také velmi větrný den, sjelo na čtyři sta startujících všech věkových skupin.

Zatímco dospělí závodili na tratích 24 a 48 kilometrů, dětské závody Tygříkův pohár – tradiční součásti Cyklomaratontour – se konaly na výrazně kratších okruzích úměrných schopnostem malých závodníků. Děti se navíc mohly zdokonalit v technice jízdy na kole na speciální dráze Allianz cyklo školy, která byla v provozu takřka po celý den závodu. K dispozici jim i jejich rodičům byl i vzdělaný instruktor, který pomáhal se správným nastavením přileb, nastavení a seřízení posedu kol i jejich technického stavu. Kromě Allianz cyklo školy se první závod hlavní sezóny mohl pyšnit také dalšími novinkami, které celá letošní Cyklomaratontour závodníkům přináší. Jednou z nich je také Allianz volná jízda určená pro všechny, kterým spíš než o závodění jde o příjemné projetí se na kole.Poprvé od roku 2007 také pořadatelé seriálu mírně navýšili startovné, což se ale promítlo do několika benefitů pro závodníky – například úrazového připojištění pro všechny po dobu trvání závodu.

Čtyřiadvacetikilometrový okruh v okolí Hosína a Hluboké nad Vltavou mohli startující objet jednou či dvakrát. Do terénu se cyklisté pustili již krátce po startu, kde první technický sjezd prověřil jejich technické dovednosti. Trasa závodu pak zamířila k Dobřejovicím, odkud po lesní cestě bikeři pokračovali k Nové Oboře a táhlým stoupáním vyjeli na úbočí Jeleního vrchu. Za půlkou okruhu v Chotýčanech na ně čekala občerstvovací stanice a po rozbitých polních cestách i závěrečném výšlapu v lese se dostali k cíli.

Celkově pestrá trať tak nabídla vše, co se od ní očekávalo – široké cesty napříč krásnými lesy, louky s malebnými výhledy, úzké pěšinky na jedno kolo i trochu asfaltu. Hlavní závod na 48 km se již od startu odvíjel v režii Martina Horáka (BMC) a Tomáše Vokrouhlíka (Factor Bike Team), kteří se svým konkurentům nastoleným vysokým tempem vzdálili již během prvního okruhu. Do cíle pak první jmenovaný přijel osamoceně s náskokem půl minuty na Vokrouhlíka, třetí pak byl se ztrátou tří minut Václav Ježek (Alpine Pro- Author).

Mezi ženami se z celkového vítězství na delší trati mohla radovat Petra Krbová (Eurofoam) před Brigitou Pcór (Zaboo Pro Team – X25) a Terezou Vaňkovou (Dimp Giant), která však slavila vítězství v kategorii.

  1. Martin Horák (BMC) 1:42:1
  2. Tomáš Vokrouhlík (Factor Bike Team) +0:00:34
  3. Václav Ježek (Alpine Pro – Author Team) +0:03:14
  4. Jan Strož (Alpine Pro – Author Team) +0:06:16
  5. Vlastimil Veverka (Rock Machine Cyklomax) +0:08:07
  1. Petra Krbová (Eurofarm Sport team) 2:20:24
  2. Pcór Brigitta (Zaboo Pro Team – X25)
  3. Tereza Vaňková (Dimp Giant)

Kratší trať na 24 kilometrů poznala svého vítěze již hodinu po startu – stal se jím junior Lukáš Pomezný (ČS Specialized Junior Team). Kategorii žen pak vyhrála Hana Jakubičková (Moira).

Cyklomaratontour 2011 bude pokračovat již za tři týdny podnikem RWE Okololiberce. Ten se pojede na Svátek práce, v neděli 1. května. Zázemí přitom najde v nově postaveném sportovním areálu v Liberci, který byl vybudován pro Světový šampionát v klasickém lyžování 2009.

Foto: Mirek Chládek


0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..