Třetí ročník závodu RWE Okoloolomouce se jel o uplynulém víkendu v okolí hanácké metropole. Na těžké trati zvítězili Jan Hruška (Toyota Dolák) a Anna Krejčová (Ghost – Mojekolo.cz).

Dospělí i malí cyklisté se v sobotu 26. května sešli na fotbalovém hřišti v Dolanech u Olomouce, kde své pomyslné šapitó postavil „cirkus“ jménem Cyklomaratontour. Celoroční seriál závodů horských kol pro širokou veřejnost sem zavítal ke třetímu ročníku závodu Okoloolomouce.

Právě přesun zázemí z Hluboček do Dolan byl první ze zásadních změn, kterou závod meziročně zaznamenal. Fotbalové hřiště nabídlo dostatek prostoru a kompletní zázemí včetně oblíbeného stanu s občerstvením, který byl znovu v režii společnosti Madeta. Již v dopoledních hodinách proběhly závody PIGY dětského poháru, připraven byl pro děti
skákací hrad a další doprovodný program.

V půl dvanácté se na trať vydali nejdříve maratonci, kteří se vydali na dva okruhy, a deset minut po nich i závodníci, kteří si troufli absolvovat jen jediný okruh na 35 kilometrů. Výrazné změny se od loňska dotkly i tratě, a to především kvůli novému zákonu o užívání pozemních komunikací, který organizátorům závodu přikázal vést většinu tratě zcela mimo asfaltové komunikace. To však ve výsledku trati Okoloolomouce prospělo a účastníci tak mluvili o skutečném závodu horských kol.

Hned po startu čekalo na závodníky prudké stoupání k zoologické zahradě na Svatém Kopečku. Před ní ale trať uhnula a po lesních silničkách a pěšinkách přivedla závodníky k radíkovskému fortu, jedné z pevnůstek vybudovaných okolo Olomouce na konci 18. století. Za obcí Radíkov čekal závodníky zbrusu nový technický úsek po pěšince mezi stromy,
aby se v Lošově bikeři napojili na trať známou z předchozích ročníků. Čekala je tedy i dvě těžká stoupání – nejdříve kamenitý výšlap z Mariánského údolí k občerstvovací stanici a po rychlém sjezdu další stoupání k obci Pohořany. Odtud se krásnými jezdivými úseky závodníci dostali k dělení tratí a zamířili buď do druhého kola a nebo sjezdem do cíle.

„Čekal jsem, že to bude dnes hrozně bolet. A bolelo. Síly bylo ale v nohách naštěstí i přesto dost a byl jsem sám překvapený, jak se to rychle v prvním kopci nadělilo. V těžkém kopci k občerstvovačce jsem klukům malinko poodjel, Tomáš Vokrouhlík si mě pak dojel a pokračovali jsme ve dvou. Rozhodlo se to pak mezi námi až kousek před cílem,“ popisoval průběh závodu Jan Hruška (Toyota Dolák), který v Olomouci vyhrál stejně jako v předchozích dvou ročnících.

Vítězný čas Jana Hrušky činil v cíli 2:17:26, pouhou vteřinu zaostal Tomáš Vokrouhlík (BMC-Savo). „Přijel jsem sem  lavně potrénovat, takže do kopce jsem jel, co to šlo. Tomáš mi to zase vracel ve sjezdech. Celý závod jsme tedy jeli hodně rychle, což vysvětluje tu ztrátu třetího,“ zhodnotil vítěz. A ztráta bronzového Stanislava Hejduka (Madeta Fitness – Specialized) byla, nutno říci i jeho defektu, propastná – celých dvanáct minut!

Mezi ženami na dlouhé trati kralovala Anna Krejčová (Ghost-Mojekolo.cz), v celkovém pořadí druhé místo vybojovala Monika Hrušková (Toyota Dolák) a třetí ženou dne byla Jana Svobodová (JUKO Team).

Krátkou trať vypsanou na jediný okruh vyhráli Tomáš Gladiš (Galaxy Team Hranice) a Dominika Brožová (Superior Riders). Seriál Cyklomaratontour pokračuje již tento víkend v Hradci Králové. Tradičně nejoblíbenější závod celé série RWE Okolohradce bude mít opět zázemí na Všesportovním stadionu a nabídne výběr z tratí dvou délek (60 a 30 km). Kratší variantu závodu RWE Okolohradce lze navíc absolvovat mimo závodní tempo v rámci Open jízdy, která je zdarma.

Přihlášky k RWE Okolohradce je možné odeslat prostřednictvím internetu na www.cyklomaratontour.cz, startovné činí 350 Kč. Pro členy MAX 1 Klubu, jímž se můžete stát jednoduchou registrací na www.MAX1klub.cz , je startovné o 100 korun levnější.

Registrací do klubu získáte mimo jiné možnost nakupovat cyklistické zboží se slevou až 50 procent a další zajímavé výhody. Více informací o seriálu, včetně elektronického přihlašování a dalších novinek naleznete na stránkách www.cyklomaratontour.cz.

Foto: Miroslav Chládek (mirek.freebox.cz)

Výsledky RWE Okoloolomouce

Trať 65 km – muži celkově

1. Hruška Jan (Toyota Dolák MTB Team) 2:17:26
2. Vokrouhlík Tomáš (BMC – Savo) +0:01
3. Hejduk Stanislav (Madeta Fitness Specialized) +12:08

Trať 65 km – ženy celkově

1. Krejčová Anna (Ghost-Mojekolo.cz) 3:06:45
2. Hrušková Monika (Toyota Dolák MTB Team) +3:18
3. Svobodová Jana (JUKO Team) +9:18

Trať 35 km – muži celkově

1. Gladiš Tomáš (Galaxy Team Hranice) 1:26:17
2. Šmíd Tomáš (Ghost-Mojekolo.cz) +2:32
3. Malý Ondřej (Drásal Holešov) +2:57

Trať 35 km

1. Brožová Dominika (Superior Riders) 1:55:53
2. Kupcová Monika (Tesman Bike) +0:50
3. Kratochvílová Eva (Alpine Pro – Author) +4:00

Kompletní výsledky naleznete na www.sport-base.cz.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..