2. Etapa: San Damiano – Barge

Třetí etapa snad už konečně naznačila, co to je Ironbike – totální masakr. Pevně věřím, že už nic horšího nepřijde, ikdyž…

Partneři zpravodajství

Myslím, že hodně lidí si dnes prásklo několik osobáků. Já například nikdy nebyl na výletě 9,5h, nikdy jsem nebyl na kole ve 3000m, nikdy jsem neměl průměrnou pod 10km/h…

Všichni neznalí dnes zkrátka neskutečně trpěli. Nejhezčím byl v podstatě první kopec, protože byl “o cyklistice” – tlačilo se asi jen 10min. Svezli nás pod něj 50min autobusem, ale pak to začalo. Od startu sklon cca 12-14%, poměrně jednoduchý terén, nahoře trochu nošení, čas na vrcholu 2:05h, tuším, že 13. celkově. Zvrchu překrásný výhledy, bohužel nebylo na ně moc času. Sjezdík opět tradiční, z vrcholu za sedlem, ve smyku, většina lidí si musela zastavit a odpočinout, vyklepat ruce.

Druhý kopec se od začátku tlačilo a nosilo. Bohužel téměř až nahoru (700m převýšení). Nahoře jsme se prošli i po sněhu, vrchol 2600m. Tady jsme mrknul na computer a zjistil průměr 8km/h!!! Sjezd tradiční..

Třetí kopec opět od začátku po svých, druhá půlka už se dala na hranici jet, ovšem s častým sesedáním. Vrchol 2700m a už jsme překročili pátou hodinu. Dolů sjezd už snad nebyl ani tradiční, prostě vysokohorská turistika, už snad chyběl jen sedák.

Když chyběl ještě 10km dojezd do konce měřeného úseku a člověk by čekal něco “normálního”, tak toho se samozřejmě nedočkal. Vedli nás opět tím nejtěžším, co v okolí bylo.. Měřených 70km dal vítěz Foja průměrem 12,5km/h !!! Tím to ovšem nekončilo, zbývalo ještě 50km jako přejezd do cíle s jedním kopcem přes 800m převýšení. K tomu cílový sjezd 20km po obrovských balvanech, který vám v té rychlosti vyklepali poslední zbytky sil, to všechno po 9h na kole (nebo spíš s kolem). Nižší limit 9h stihli jen nejlepší čtyři, zbytek už sbíral bodíky. Kdo nestihl 13h limit, chytil jich rovných 10 000, v přepočtu téměř 3h.

Etapu vyhrál Foja, který za to vzal v podstatě od startu, Trunda už je zase ve formě, přijel totiž kousek za ním, Šibal uvisel Venturovi.. Zbytek našich dopadl jak sedláci u Chlumce. Nikdo z nás prostě není zvyklej nosit kolo v místech, kde chodí turisti v pohorkách a s hůlkama v ruce. Nejsme z toho zatím ani moc nadšení, protože včerejší etapa opravdu o cyklistice moc nebyla. Přesto ta krajina nahoře, ta atmosféra závodu, ten organizační chaos, to je nádhera.

Průběžné pořadí: 1. Foja, 2. Trunda, 4. Šibal, 15. Novota, 19. Vokoun, 22. Bílek, 26. Václavík, 32. Pastrnek, 43. Krejčík, 44. Ševěček, 71. Veselý, 81. Hrubý….

Zítra nás čeká znovu kolem 7h.

3. Etapa: Barge – Torre Pellice

Dnešní etapa zas trochu potěšila cyklisty, kamzíci si musí počkat na zítra :-) Bohužel českým barvám dnes nepřálo.

Etapa na 100km začínala měřeným, cca. hodinovým XC. Jak jinak, než masakr na “důchodce” nahoru asi 4km a další tři pak za sedlem dolů, nicméně vyjímečně téměř vše jetelné. První průšvih dnes bylo odstoupení Foji, který si v XC znovu narazil koleno a musel nastoupit na dovolenou. Jediná výhoda toho je, že teď máme parádního bafíka na trati.

Po úvodní eRZetě jsme nekonečných 50km přejížděli k té druhé. Samozřejmě přes jeden velký kopec (1400 výškových) a tři další menší. Druhá RZ začínala “až” v půlce posledního kopce, avšem dostat se na start měřeného úseku znamenalo přesně 6km po asfaltce s průměrným sklonem přes 20%, takže hodinka rychlostí chůze :-)

Měřených pak bylo asi 600 výškových nahoru a 1100 dolů, sjezd byl opět poměrně masakr, ovšem vesměs se dalo jet. Dojezd pak už pohodlných 20km jen dolů do kempu.

Pro lidi z druhé desítky to byl dnes opět devítihodinový “výlet”, takže návrat kolem 18h večerní a člověk pak má poměrně naspěch, aby stihl sprchu, jídlo, postavit stan, připravit kolo na druhý den a třeba i zajít na masáž.

Na první měřený úsek (XC) sázela většina našich, protože tato RZ byla hodnocena jako “double koeficienti”. Většině z nás se ráno dařilo, o to větší zklamání pak bylo, když nám u večeře řekli, že se tato RZ ruší a nebude se počítat. Nikdo neví proč. Moc slušných slov slyšet nebylo, ale to přesně jen dokazuje způsob organizování Ironbiku. Tady nikdy nevíte, na čem jste.

Po dnešku celkově: 1. Trunda, 3. Šibal, 15. Hany (Novoťák), 21. Bílek, 23. Vokoun, 24. Václavík, 29. Pastrnek, 44. Ševěček, 48. Krejčík, 62. Hrubý, 91. Veselý.

Je patrné, že když se na kole šlape a příliš se netlačí, tak se posouváme výsledkovkou nahoru.

4. Torre Pellice – Pramollo

Pořadatelé se po dvou brutálních, pro závodníky 9ti hodinových etapách (pro turisty do tmy :-), rozhodli dnešní etapu trochu zkrátit a “zlehčit”. Bohužel se jim to moc nepovedlo, vždyť 60km jsme jeli (lépe řečeno šli) znovu cca 7-8h.

Šibal mi konečně dovolil nadávat, tak malinko poodhalím pravou tvář Ironbiku.

Ironbike je extrémní závod na naprosto nesmyslných tratích, zpravidla nesouvisejících s cyklistikou, potažmo s bicyklem. Toť definice! To, že se šplháme do výšin, že občas pozvednem vlastního oře a na zádech přenesem přes sněhovou plotnu, že to budou dlouhý dny, jsme asi čekali, ale zatím každá etapa nás něčím zaskočí, lépe řečeno popraví. Foja včera vykřl: “jsem tu už poněkolikátý, ale přijde mi, že to rok od roku dělaj nepochopitelně těžší a těžší”. Dnešek byl toho opět důkazem. První RZ poměrně jezdivá, když nepočítám hodinu na “kašpárka” po šutrech, tak dolů nezvykle pohodlný sjezd. Přejezd asi 6km na druhou RZ taky v pohodě. Za dvě hodiny 30km a vše naznačovalo, že na oběd jsme v kempu :-)

Bohužel druhých 30km jsem já osobně doslova překonal za 6h, tedy průměrná 5km/h !!! Velký vliv mělo, že mi v půlce dvouhodinového kopce dost významně “škráblo” a musel jsem zvolit úsporné tempo = zastavit, posadit, najíst, napít, 10min ležet a pak pozvolna pokračovat dál. Nicméně po hodině už jsem byl zase ready. Ovšem poslední hodinu tohoto kopce Colle Chiot del Cavallo se poctivě šlapalo po svých, s kolem zatím vedle sebe. Vrchol byl zpestřen stádem krav a volů (a teď zatím nemyslím organizátory Ironbiku), kteří zrovna nevypadali, že by chtěli uhnout ze singltracku, což byla jediná možná cesta nad obrovskou strží. Po svých se šlo poměrně dlouho i dolů, což už cyklistu zamrzí, tady ale nepřekvapí. Druhý kopec začal pozvolně na “kašpárka”, ale postupně přešel v nekonečné tlačení a nošení kol v dosti nekomfortním terénu, ke všemu s pletoucími se turisty s holemi (co tam dělali?). Pod vrcholem poměrně bohatý Bufet, kde nám paní řekla, že ještě nějakých 20min tlačit budem. Nemyslím si, že znala správnou cestu:-) Singltrack pokračoval ještě asi hodinu, nedalo se ani tlačit, ani nosit, sotva jít. Každopádně kolo tam bylo tak nějak navíc. Naštěstí jsme vešli do mraků, takže nebylo vidět, kam ještě budem stoupat. Když už se člověk ocitl nahoře (v té mlze o tom nevěděl), tak zase tlačil dolů, znovu poměrně dlouho. Následoval brutální sjezdík, kdy se často slézalo, ruce už neudržely řidítka. Spadlo se do cílového města, leč sjezd za sedlem pokračoval, víceméně chodecky, pak zpátky nahoru, opět vesměs chodecky. Sečteno podtrženo, dnes jsme se na kole příliš nesvezli, sotva půlku trati. Po příjezdu do kempu jsem jen pozoroval všechny ty nas…ý obličeje unavených závodníků. Někteří už po dnešku pokračovat nebudou – nechtějí.

Zkrátka vzkaz pro všechny manželky cyklistů: Chcete, aby Váš manžel skončil s cyklistikou? Zaplaťte mu startovné na Ironbiku!

Na druhou stranu, abychom dnes nebyli jen negativní, kdo si libuje v sadomasochismu a nevadí mu “občasné” nošení kola, tak vyražte na IB. Véna Hornych tady nesporně studoval Vyšší sadomasocistickou, ovšem rozhodně nedostudoval :-)

Ještě něco málo k výsledkům, který ale nejsou po dnešku už tak důležitý, protože většinu z nás po těch zejména organizačních zmatcích ve výsledcích už přiliš nebaví “závodit”. Když se téměř po každé etapě mění koeficienty eRZet, případně se celé RZ ruší, tak to nikoho nemotivuje. Snad jen, že Šibal dnes 3x defektil, přesto zůstal třetí. Trunda defektil jednou a přišel o dres lídra, pro něj to bude ještě boj. Zítra nás čeká spousta atrakcí na trati, start je totiž v 6:30 a limit na etapu 15h.

3 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..