svobodakRozhovor s Jakubem Svobodou o letošní sezóně, která byla pro tým CK Kolokrám–Svijany více než úspěšná, i o novinkách a změnách, které se připravují do dalšího roku.

Kromě toho, že zhruba před dvěmi lety tým sám zakládal, má za sebou celou řadu úspěchů na prestižních závodech u nás i v zahraničí. Jeho dlouholeté zkušenosti jsou zárukou fungování kvalitního týmu a jeho chuť závodit a prosadit tým do popředí naší cyklistiky jsou prvním krokem k dosažení úspěchu.

V současné době jsou již uzavřená Františkem Trkalem, bývalým sportovním managerem CK Windoors Příbram, který bude působit v příští sezóně již ve vašem týmu. Kde a kdy se vůbec zrodila myšlenka pro tuto spolupráci ?

S Františkem se známe již delší dobu a za jeho čtyřleté působení v CK Příbrambdovedl tým na jistou úroveň. Musím říci, že za ním byla vidět spousta práce. Po telefonickém rozhovoru jsme si domluvili schůzku na veletrhu SPORT LIFE, který se nedávno konal v Brně a tam vlastně došlo k prvnímu osobnímu jednání ohledně naší další spolupráce. Jinak s Františkem se znám spoustu let, a to ještě z doby, kdy on sám závodil.

Co očekáváš do budoucna od spolupráce s Františkem ?

Sám podnikám a závodím, z důvodu rostoucí firmy a mého pracovního vytížení bylo nezbytné najít pro tým člověka, který bude řešit vše potřebné, a to nejen ohledně zajištění na závodech. V případě Františka využijeme i jeho dlouholetých zkušeností, což bude zejména pro mladé závodníky velkým přínosem. Určitě bych si přál, aby spolupráce byla oboustranně prospěšná a aby nebyla záležitostí jednoho roku, ale více let.

Kdo doposud působil v týmu na pozici sportovního managera ? A proč dochází ke změně?

Nedá se říci, že by tým měl přímo svého sportovního managera, ale o většinu věcí během sezóny se staral Josef Soukup. Zajišťoval chod týmu především ve všem, co se týká závodů a věcí kolem. Moje práce spočívala v jednání se sponzory a dalšími partnery. A proč dochází ke změně? Hned z několika důvodů, jeden z nich je ten, který jsme již zmínil v předcházející odpovědi a sice mé pracovní vytížení, v neposlední řadě i ten fakt, že jsme bohužel s Pepou nenašli společnou řeč. On se chce realizovat především jako závodník, což plně chápu a respektuju. Práce managera je časově dost náročná a to vše byly a jsou důvody proč potřebujeme ke svému fungování zcela samostatného člověka, který se bude o tým starat na plný úvazek.

Jaká se tvoje představa o fungování týmu v nadcházející sezóně? A co je hlavním cílem pro rok 2010?

Přál bych si, aby v týmu panovala přátelská nálada jako doposud, abychom všichni vystupovali jako jeden člověk a to nejenom při závodech. Protože jsme letos na kole závodit chtěli – ne museli – jako někteří závodníci, nechám se sám překvapit, co následující sezóna přinese. Doufám, že to budou samé pozitivní věci.

Kolik závodníků by mělo příští sezónu v týmu působit a jsou známá již jména? Můžeme očekávat nějaké výrazné změny oproti původnímu obsazení ?

Počítáme s 8 členným obsazením týmu. Všechna jména zatím ještě prozrazovat nebudeme. Nechte se spíše překvapit, ale myslím, že k žádným výrazným změnám v týmu nedojde.

IMG_ 1665

Prezentace na veletrhu Sport Life

Jaké závody bys rád viděl v kalendáři pro rok 2010? Budete se specializovat pouze Český pohár, nebo se chystáte i na zahraniční závody?

Z mého pohledu sponzora i závodníka jsou důležité závody u nás doma. Preferuji Český pohár, maratónskou sérii 53 X 11, etapový závod Vysočina a mnohé další. V zahraničí bychom se chtěli zúčastnit, stejně jako v letošním roce, mezinárodních závodů, které jsou kvalitně obsazeny a jsou zařazeny do světového poháru, jako například jednorázové závody v Dubnici, dále závod Bratislava – Bradlo. Určitě bychom se chtěli pokusit dostat na velice dobře konkurenčně obsazený závod okolo Slovenska. Dále máme zajištěno několik startů v Polsku, kde je kvalita závodů podstatně vyšší než u nás.

Chystají se nějaké další změny pro tým v roce 2010?

Myslím, že změn je pro tuto chvíli více než dost a spíše doufám že všechny budou ku prospěchu týmu.

Tým bude používat kola značky Fondriest. Jak hodně podle tebe ovlivňuje materiálové vybavení výkony závodníků?

Jako v předcházejících dvou letech zůstáváme u stejné značky kol, kterou naše firma zastupuje v ČR i na Slovensku.Myslím si, že z tohoto pohledu nebude mít nikdo z našich závodníků výmluvu na špatné materiálové vybavení a tím pádem špatné výsledky. Ale vše je o výkonnosti každého jednotlivce. A kromě kol špičkové kvality je potřeba zajistit také oblečení, sportovní výživu a mnohé další.

Zůstává toto řešení na každém závodníkovi nebo se o každého postará tým?

Co se týká oblečení, sportovní výživy a dalších věcí, bude z velké části vše hradit tým a jednotliví sponzoři. Na závodníkovi tedy zůstává opravdu jen ta výkonnost . O tu se musí postarat každý sám.

Kdy zahájí tým zimní přípravu na další sezónu a jak bude probíhat?

Protože naši závodníci jsou každý z jiného koutu republiky a každý z nás má své pracovní povinnosti, je zimní příprava převážně na každém z nich. Samozřejmě se budeme snažit sladit vše tak, aby tým podnikl v rámci zimní přípravy 1 – 2 společná soustředění. Troufám si ale tvrdit, že většina závodníků našeho týmu je natolik zkušená, že sami nejlépe vědí, co každý z nich potřebuje k tomu, aby se dobře připravil na sezónu.

Vrátím se ještě k fungování týmu a ke sponzorům bez nichž by se cyklistika neobešla. CK Kolokrám–Svijany – už samotný název týmu napovídá, že hlavním garantem a sponzorem bude jistě tvá firma Kolokrám s.r.o. a Svijanský pivovar. Jak to bude se sponzory do budoucna. Jsou v jednání nějaká další jména a firmy?

Určitě, vedle Svijanského pivovaru, který je naším generálním partnerem a bez kterého bych si další spolupráci nedovedl vůbec představit, jednáme se spoustou dalších firem, které nám budou pomáhat se zajištěním týmu v další sezóně. Z let minulých bude určitě pokračovat spolupráce s firmami ENERVIT, TUFO a Cyklo-Švec. Koncem roku budeme ale určitě vědět víc.

Blíží se nám závěr roku, období hodnocení a bilancování. Myslím, že s CK Kolokrám-Svijany můžeš být maximálně spokojený, ale řekni mi, jaké je tvé osobní přání a cíl pro tým do roku 2010?

Cíl do roku 2010 je jednoduchý, aby se každému závodníkovi dařilo podle jeho představ, nejenom v závodech, ale i v osobním životě. Pokud budou všichni naši závodníci bez zdravotních problémů a pozitivně naladěni, bude se nám jistě dařit dobře. A to je ten hlavní cíl.

Děkuji za rozhovor a ať se daří !

Věra Pavlasová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..