Jak se dostal k cyklistice a k následné práci manažera? Co ho vedlo k myšlence změnit působiště z Příbrami do Kamenického Šenova a jaké má ambice v nadcházející sezóně? Na tyto otázky jsem se zeptala Františka Trkala, jednoho z nejúspěšnějších závodníků 80. a 90. let.

František Trkal v posledních 4 letech působil jako sportovní manažer cyklistického týmu Windoors Příbram. Na svém kontě má 134 vítězství , řadu cenných umístění v českých i evropských závodech, několik mistrovských titulů včetně účasti na mistrovství světa a Olympijských hrách.

Františku řekněte mi, kdo Vás k cyklistice přivedl?

Cyklistice jsem se začal věnovat od roku 1983 v Chocni u pana Jaromíra Doležala a Jaroslava Šalý. Postupně jsem se vypracoval mezi reprezentaci, od roku 1993 jsem byl členem profesionálních týmů, za tuto dobu jsem vybojoval nesčetně prvenství a umístění na stupních vítězů.

Máte na svém kontě řadu vítězství, dokážete říci, které je pro Vás nejcennější?

Za největší úspěch v juniorské kategorii považuji druhé místo na Mistrovství světa juniorů v Dánsku v časovce družstev. Na závěr juniorské kategorie jsem vytvořil juniorský a zároveň i seniorský rekord na dráze v jízdě na šedesát minut, který má do dnešní doby mezi juniory hodnotu 46, 777 km/h. V kategorii Elite bych vyzdvihl několik výsledků: OH v Barceloně závod jednotlivců 21. místo, trojnásobný mistr české republiky v časovce jednotlivců, 2. a 3. celkové pořadí na Závodě míru a vítěz 9 etap, dvojnásobný vítěz okolo Slovenska a vítěz 11 etap.

Takže jste prožil velice úspěšnou sportovní kariéru a nyní můžete své zkušenosti přenést do své managerské práce ? Jaké zkušenosti považujete za nejcennější?

Největší zkušenost vidím v tom, že jsem jako závodník mohl absolvovat stovky závodů po celém světě. Viděl jsem zázemí těch velkých týmů – jak to všechno funguje.

Sport na takto špičkové úrovni provází úpěchy a sláva . Ale ne vždy je to jen o úspěchu ? Jak se jako závodník i manažer dokážete vyrovnávat s případnými neúspěchy?

Samozřejmě s neúspěchem se člověk vždycky hůř vyrovnává, ale patří to k tomu a mě osobně to daleko víc nakopne, abych na sobě ještě víc pracoval nebo se vyvaroval některým chybám.

Když zhodnotíte dnešní úroveň cyklistiky, v čem si myslíte, že mají dnešní mladí závodníci výhodu a v čem byla naopak 80. a 90. léta lepší?

Myslím si, že to v současné době je daleko složitější, závodníci nemají kde jezdit, je málo týmů. V 90. letech to bylo o něčem jiném, bylo daleko víc týmu a na startu stálo pravidelně 180 závodníků.

Kdybyste měl vyjmenovat tři lidi, kteří udělali v posledních letech pro cyklistiku nejvíce, koho byste rád zmínil?

Roman Kreuziger, Ján Svorada, František Raboň, Zdeněk Štybar a jsou samozřejmě i další.

Vidíte mezi českými jezdci nějaký skutečně výrazný talent? Je důležitější výrazný jednotlivec, nebo sladěný tým?

Opravdu výrazným talentem je Roman Kreuziger, který to potvrdil nejenom v loňské sezoně a letos, ale i v mládežnických kategoriích, kde byl výraznou postavou jak u nás, tak i ve světě. Já preferuji sladěný tým, protože jednotlivec bez týmu je jako generál bez vojska!

Kdo je vaší životním vzorem a proč ?

Abych řekl pravdu žádný životní vzor nemám.

 

Tým i v prvním roce fungování sklízel úspěchy

Vraťme se ale nyní k vaší současné práci a plánům do budoucna. Jak už jsem se zmínila v úvodu našeho rozhovoru, přecházíte z Příbrami do Kamenického Šenova. Probíhají přípravná jednání o spolupráci s Jakubem Svobodou a týmem CK KOLOKRÁM Svijany. Co pro Vás bylo impulzem ke spolupráci ?

Ck Windoor´s Příbram opouštím po čtyřech úspěšných sezonách ze svých osobních důvodů. Nicméně, cyklistiku mám rád, a tak jsem začal uvažovat o vybudování svého vlastního týmu. Shodou okolností jsem se potkal s Jakubem Svobodou, který se také zabýval myšlenkou příští sezony. CK Kolokrám Svijany má již vybudované své zázemí, své partnery, závodníky… Na druhé straně by se dalo využít mých zkušeností v oblasti trénování, v oblasti manažerské… Myslím si, že jsme si měli vzájemně jeden druhému co nabídnout. Slovo dalo slovo a na společném setkání jsme se domluvili na spolupráci. Pokud oba využijeme svých předností, přál bych si, abychom společně dokázali vybudovat úspěšný a pohodový tým.

Proč spolupráce právě s tímto týmem CK KOLOKRÁM ? Byla to náhoda nebo jste již v minulosti s Kubou spolupracovali?

Řekl bych, že to byla náhoda, ale velmi pozitivní ! Jak už jsem říkal, uvažoval jsem o svém vlastním malém týmu, Jakub se také zabýval myšlenkou příští sezony. Myslím si, že máme podobné myšlení, celkem rychle jsme sjednotili názor, jak by měl tým fungovat, a to je základ úspěchu.

Dalo by se tedy říci, že znáte tým velice dobře. Obsazení závodníků , výsledky?

Myslím, že pro práci budoucího managera jsou toto velice cenné informace. Samozřejmě, tým jsem v letošní sezoně sledoval a vím, co od každého můžu čekat. V sezoně 2010 počítáme i s novými závodníky.

Co všechno se skrývá za funkci sportovního ředitele – manažera týmu v jedné osobě?

Dá se říct, že všechno. Musíte zajistit chod týmu, a to se neobejde bez jednání se sponzory, závodníky, finančních prostředků, materiálu a řady dalších důležitých věci.

Jaké jsou Vaše představy fungování týmu? Co je Vaším hlavním cílem pro nadcházející sezónu?

Našim cílem je postupně vytvořit silný cyklistický tým, který přiláká diváka, media a partnery. V nadcházející sezoně se pokusit o umístění v popředí ČP, MČR a jiných závodech jak v ČR, tak v zahraničí. Hlavně si přeji, aby v týmu panovala dobrá nálada, zodpovědnost a chuť závodit. Pokud se bude dařit, není vyloučeno, že bychom rádi získali licenci Kontinentálního týmu.

Jaké závody byste rád viděl v kalendáři pro rok 2010?

Budeme absolvovat závody českého poháru, maratony jako např. Král Šumavy, Beskyd Tour, mezinárodní jednorázové závody UCI kategorie 1.2, etapové závody 2.2, mistrovství republiky, Tour de Czech, Vysočina, Lidice.

Jedno staré české přísloví říká “bez peněz do hospody nelez“. Určitě to platí i ve sportu. Důležitou součástí fungování každého týmu jsou peníze a sponzoři. Nechci se bavit o konkrétních jménech a číslech, ale řekněte mi jak důležitou úlohu hrají v týmu sponzoři ?

Sponzoři v tomto případě hrají velmi důležitou roli. Je všeobecně známo, že bez jejich podpory by cyklistický tým nemohl vůbec fungovat. Ať to jsou finanční příspěvky nebo naturální plnění od partnerů, vše je důležité a velmi potřebné.

Máte zkušenosti v oblasti sponzoringu, jistě přicházíte do nového týmu se spoustou kontaktů na lidi, kteří mají zájem podílet se na fungování sportu u nás. I to by měla být další z velkých výhod?

Myslím si, že si máme vzájemně co nabídnout a tudíž spojení Trkal + Svoboda by mohlo mít perspektivu. Každý z nás má týmu co nabídnout, ať je to po stránce sponzorů nebo po stránce zkušeností.

Tým bude používat kola značky Fondriest. Jak hodně ovlivňuje materiálové vybavení výkony závodníků?

Kola Fondriest jsou zárukou, že závodník absolvuje závod na velmi kvalitním kole. Na druhé straně, z mého pohledu, je potřeba mít dobré nohy a hlavu.

Máte už nějakou jasnou představu o fungování zimní přípravy?

Určitou představu mám, ale vše bych chtěl s týmem probrat na dvoudenním srazu v prosinci, kde si řekneme vše podstatné k tréninku a k sezoně 2010.

Co říkáte na neustálé debaty o tom, kdo je v české cyklistice amatér a kdo profesionál?

Abych řekl pravdu pro mě je amatér cyklista, který chodí do práce a po práci trénuje. Profesionál je závodník, který se tím živí.

Františku, velice vám děkuji za příjemný rozhovor a doufám, že se nesetkáváme naposled. Věřím, že Vaše jméno a dosavadní úspěchy CK Kolokrám-Svijany jsou zárukou fungování úspěšného týmu a že dosažené výsledky budou celkovým přínosem pro cyklistiku u nás.

Nezbývá než tedy popřát úspěšnou nadcházející sezónu. Vám přeji ať se Vám daří v práci managera a klukům ať do šlape.

Děkuji za rozhovor,

Věra Pavlasová

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..