V éře života na síti a sdílení prakticky všech svých zážitků prostřednictvím elektronických souborů v podobě fotografií, GPS souborů se záznamem trasy nebo třeba videa, se nezbytným doplňkem stávají zařízení a přístroje pro jejich pořizování. Právě video má na starosti miniaturní kamerka Eltrinex SportCam HD, kterou momentálně podrobujeme testování.

Smartphone, pokud možno vybavený GPS příjmem, zvládne většinu “sběru dat”, ovšem s určitými omezeními. Roli pozorovatele zvládne solidně, k pořízení videa přímo účastníkem akce se ale moc nehodí. SportCam HD nastupuje právě zde, miniaturní rozměry a standardně dodávané rozličné držáky umožňují její připevnění prakticky k čemukoliv – od řidítek nebo helmy po plavecké brýle, jelikož zvládne i práci pod vodou do hloubky 10 metrů.

Eltrinex SportCam HD má rozměry pouhých 22x78mm a váží méně než 33 gramů

Záznam v HD Ready rozlišení 1280×720 (fyzické, nikoliv SW rozlišení čipu) je ukládán na MicroSD kartu s kapacitou až 32GB. Zabudovaný akumulátor má výdrž cca 2 hodiny a dobíjí se přes USB. Stejným způsobem se také stahují pořízená videa do počítače, kamera se totiž chová jako standardní Flash disk a nevyžaduje instalaci žádných ovladačů ani pomocného SW. V jednoduchosti použití a univerzálnosti připevnění je také hlavní síla tohoto zařízení, od kamerky o váze necelých 33 gramů za cca 2500 Kč nikdo nemůže očekávat profesionální kvalitu výstupu.

Kompletní informace o našich dlouhodobých zkušenostech a natočené ukázky brzy zveřejníme, v tuto chvíli je zde souhrn prvních poznatků.

Konstrukce

Na první pohled odolné provedení připomínající miniaturní přední LED osvětlení na kolo, za což kameru připevněnou na řidítka také většina pokládá. Zadní šroubovací kryt je přiložen ve dvou provedeních, první je vodotěsné, druhé díky několika otvorům umožní i lepší záznam zvuku uvnitř zabudovaným mikrofonem. Součástí dodávky je také držák na helmu, na řidítka kola nebo motorky, čelenka pro přímé umístění kamery na hlavu a rovněž držák na potápěčské nebo plavecké brýle. Přibalen je i USB kabel pro propojení s počítačem.

Ovládání

Jediný nedostatek, na který jsme v první části testu narazili, je nižší zpětná vazba zapnutého záznamu. Kamerka doplácí na možná až příliš velkou snahu o jednoduchost, jediné mikrotlačítko pro spuštění i zastavení záznamu je dostačující, ovšem miniaturní dioda na boku přístroje zejména při jízdě v terénu na kole neumožňuje snadno zjistit, jestli kamera běží. Pokud jste na přímém slunci nebo máte brýle, je potřeba zastavit, vyjmout kameru z držáku (což jde snadno) a přesvědčit se zblízka pohledem na diodu. Řešení problému umožňuje velká kapacita záznamu – zkrátka nechat kameru běžet pořád a nejlepší záběry nebo úseky sestříhat až doma v počítači.

Kvalita videa

Rozměry i provedení optiky odpovídá kvalitním telefonům, takže se dala očekávat i podobná kvalita videa. Široký úhel záběru, HD-R rozlišení a plynulé ukládání 30 fps vyhovuje dnešním nárokům pro použití na webu. Níže je první pokusné video z helmy, nehodnoťte prosím sportovní stránku výkonu :-) Při XC Bílý Kámen pořadatele Petra Pražáka (který také provedl “výstřih” jednoho kola z celého více než hodinového záznamu) jsme se hlavně přesvědčili, jakým otřesům je vystaven cyklista a ani to díky své opticko-výpočetní soustavě oči-mozek nevnímá. Trať byla na hobby závod poměrně extrémní, své možná vykonala i zapůjčená vidlice se zdvihem sotva 80mm :-)

Hodnocení

Na hodnocení si počkejte do zveřejnění druhé části testu a hlavně zpracování i pořízení dalších záznamů. Prozatím – s jedinou výtkou týkající se málo výrazné stavové LED diody – můžeme konstatovat, že Eltrinex SportCam HD splnila všechna očekávání, která jsme měli od zařízení podobného druhu. Nabízí možnost oživení vašich stránek nebo profilů na Facebooku,  sdílejte své zážitky s ostatními :-)

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..