O uplynulém víkendu proběhnul v Lužických horách devátý ročník tradičního závodu pro běžecko – cyklistické obojživelníky. Největší novinkou letošního ročníku byla zbrusu nová cyklistická trať, která byla protkána náročnými sjezdy, brody, technickými výjezdy, ale na druhou stranu odpočinkovými pasážemi po lesních cestách.

Dle ohlasů v cíli závodníci přijali novou těžší trať velmi pozitivně,“ zhodnotil vedoucí tratí Tomáš Koudelka. „ Důsledkem technicky náročnější tratě je skutečnost, že závodníci jsou více obezřetní,“ dodal Koudelka. KYTLICE X DUATLON je součástí a vzhledem k termínu také celkovým vyhodnocením několika seriálů, ať už v rámci Mistrovství LB kraje v triatlonu a duatlonu, tak Poháru Cyklorenovy. Na startu závodu se již tradičně představila zhruba stovka borců, mezi nimiž nechyběli pravidelní účastníci, ale také velká řádka úplných nováčků a známých sportovních jmen.

Starosta Kytlic a velký sportovní fanoušek pan Janouškovec poslal v 11 hodin výstřelem startovní pistole vpřed všechny závodníky na dlouhé i zkrácené trati OPEN. Tempa se od začátku ujal především liberecký běžec Podroužek, který se snažil vydobýt co nejlepší pozici pro svého cyklistického kolegu ve štafetě. Nedaleko za ním se ke svému stroji do depa vřítili první jednotlivci, mezi kterými nechyběl ani největší favorit a loňský vítěz Podrazil.

Jako první žena přezouvala – pro někoho překvapivě – nenápadná blondýnka, ze které se „vyklubala“ reprezentantka v klasickém lyžování Helena Erbenová, těsně následována sestrami Loubkovými. Náročná cyklistická část přivedla závodníky do nádherných zákoutí v okolí Kytlic, která si ale nemohli příliš vychutnat, protože každá nepozornost by znamenala v těžkém terénu riziko pádu. Výborně si na kole vedl Landa z vedoucí liberecké štafety a Podroužkovi pomyslný štafetový kolík vracel již s komfortním náskokem na všechny ostatní.

Mezi jednotlivci zužitkoval Jirka Podrazil na těžké trati svoje předpoklady a zkušenosti z cyklokrosu a zvýšil svůj náskok před druhým Liborem Erbenem z Jablonce, který ani výborným závěrečným během nedokázal smazat minutové manko z kola. Podobně v závěrečném běhu stíhala Katka Loubková svoji sestru Ivanu, ale také neuspěla. Erbenová na obě sestry ztratila na kole a skončila třetí.

Ve vynikajícím světle se letos ukázali veteráni, kteří se sešli ve velkém a silném zastoupení, což potvrzuje obsazení stupňů vítězů v pořadí Balatka Jaroslav, Balatka Miroslav, Vohnout Miroslav. Pozitivní je také narůstající účast v mládežnických kategoriích – a že jde o kvalitu a nejen kvantitu dokázal svým celkovým vítězstvím v kategorii OPEN mladší žák Ondřej Petr.

Kategorií, pohárů a mistrovství bylo znovu víc než dost, a tak se v příjemných slunečních paprscích ještě dlouho vyhlašovalo, oceňovalo, debatovalo a doplňovalo ztracené kalorie. A o tom XDK také je, nejen o sportovním výkonu ale hlavně také o setkání, o pohodě, o přírodě… Je dobře, že pořadatele stále motivuje znovu se pouštět do dalších ročníků a přemýšlet co vylepšit, protože udržet si sponzory v současné době není jednoduché. Již nyní pořadatelé spřádají plány na příští rok a nezapomeňte bude to ročník X!, ale to již více v průběhu příprav na KYTLICE 2011 X DUATLON.

Autor článku Miloň Németh

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..