Bajkový maratón v Jestřebích horách se letos pojede po deváté. Ve své historii se v republikovém měřítku vždy řadil mezi ty náročnější závody a to ve všech délkách. V posledních dvou letech byla dokonce nejdelší trasa možná tou nejtěžší, jakou jste mohli v rámci nějakého závodu objet (i když zdaleka ne nejdelší nebo s největším převýšením). V Jestřebích horách prostě moc rovin není a tak tu těžko namotáte padesátikilometrový okruh s pětisetmetrovým převýšením. Navíc jsou tu krásné bajkové terény a tak se snažíme maximálně vyhýbat asfaltovým nebo šotolinovým lesáckým cestám a naopak zařazovat oblíbené singltrekové pasáže.

Závod v Jestřebích horách je společně s Drásalem jediným závodem v seriálu Kola pro život, kde můžete jet dlouhou trasu. Zatímco na Drásalovi je “dlóhá” tou hlavní, jestřebohorská trasa “O život” hraje “druhé housle”. Ale pouze co se celkového hodnocení seriálu a finančních prémií pro eliťáky týká. Pro nás pořadatele je stále tím nejdůležitějším a naší snahou bude ji za každou cenu udržet. Peníze, které jsme vloni rozdělili mezi nejlepší na dlouhé, jsme se letos rozhodli rozdělit mezi všechny, kteří dorazí na trase „O život” do cíle. Na každého “přeživšího” čeká v cíli originální pamětní půllitr. Navíc pokud si vyberete trasu A, při prezentaci od nás dostanete pamětní kšiltovku Festival cyklistiky, nebo kvalitní lahev od firmy R&B Mědílek. Nejlepší v jednotlivých kategoriích kromě standardních cen dostanou ještě hodnotné ceny věnované on-line shopem bike4u.cz.

Pojďme ale k jednotlivým trasám. Ta nejdelší letos měří 85 km a její převýšení se pohybuje okolo hodnoty 2200 m. Oproti minulým rokům tak došlo k výraznějšímu zkrácení (necelých 20 km) a věříme, že i zpřístupnění širšímu okruhu závodníků. I když se svojí délkou ani profilem neřadí mezi nejnáročnější trasy, dojetí do cíle je i nadále výzvou pro leckterého trénovaného bajkera a rozhodně se nejedná o pohodovou sobotní vyjížďku. Obsahuje vše, co by pořádná bajková trasa obsahovat měla – táhlá stoupání, technické sjezdy, hravé singltreky i relativně odpočinkové pasáže. Během závodu na vás čeká 6 plně zásobených občerstvovaček (všude bude letos pití i jídlo), na kterých najdete i základní servisní vybavení. Na té odolovské bude navíc servisní stan. Na dlouhé trase v Jestřebích horách si i letos zajedete poctivý bajkový maratón.

Trasa B “Pro život” je prakticky totožná s tou loňskou. S délkou 55 kilometrů a převýšením 1150 metrů se řadí mezi ty jednodušší “béčkové” trasy v kalendáři KPŽ. Ovšem nečekejte trasu vedoucí na asfaltu nebo širokých lesáckých cestách. Cesty s kořeny a kameny, singltreky na jehličí nebo nekonečné louky tvoří většinu trasy B. Pro závodníky jsou připraveny 3 plně zásobené bufety.

Trasa C “Pro radost” kopíruje začátek obou delších tras a odpojuje se na cca 25. km směrem do cíle. I na této trase je několik technických pasáží, které vyžadují bajkerskou zručnost. Délka je 32 km a převýšení 660 m. Nejkratší trasa D “Fitness jízda” měří 20 km a vede okolím Úpice a Havlovic.

Vyberte si tu nejlepší trasu pro vás a přihlaste se na www.kolopro.cz. Uzávěrka přihlášek předem je dnes 28. května o půlnoci. Těšíme se na shledání s Vámi v Úpici.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..