Také patříte mezi ty, kteří dávají přednost aktivní dovolené před pouhým opalováním u moře na pláži v hotelovém resortu? Vezmete raději rodinu nebo partu přátel, kola, nasednete do vlaku nebo do auta a jedete vyzkoušet, jaký terén nebo silnice mají v zahraničí? Přečtěte si několik tipů, jak se na takovou cestu připravit.

Zůstaňte nohama (koly) na zemi

První, co byste si měli ujasnit, jsou vaše schopnosti. Pokud se občas na chatě projedete k rybníku, tak si určitě neplánujte náročné sjezdy v lesích Alp nebo stokilometrové silniční etapy ve Španělsku. To ale neznamená nepostavit se výzvám! Jen rozumně. S tím souvisí naplánování samotných tras. Doporučujeme toto nepodceňovat a dopředu si trasy vybrat, ať předejdete překvapení nebo naopak zklamání.

Dobrý servis základ úspěchu

Své jízdní kolo si určitě předem zkontrolujte. Pokud si na to sami netroufáte, nechte kolo prověřit v servisu. Nechcete, aby se vám s kolem v zahraničí něco stalo, řešení problému by stálo více času i peněz. S sebou přibalte to nejdůležitější vybavení: pumpičku, lepení, duši, imbusové klíče a sadu matic a šroubků.

Povinné vybavení platí i pro kola

To už pravděpodobně víte sami, přesto raději připomeneme, že v každé zemi platí trochu odlišná pravidla pro to, jak byste měli mít svá kola vybavená. Proto si vždy zkontrolujte, co daná země od cyklistů vyžaduje. Nošení přilby pro dospělé není ve většině zemí Evropy povinností (neplatí pro děti, zde se hodně liší věk, od jakého je nošení helmy povinné), přesto každý zodpovědný cyklista helmu nosí. Co se dál liší, je povinnost opatřit si kolo světly a odrazkami a to v různých barvách či umístění. Do některých zemí si přibalte zvonek či reflexní prvky na oblečení. Liší se také legislativa, ve Švýcarsku musejí být tamní cyklisté registrovaní a také pojištění z odpovědnosti za způsobenou škodu. Nezapomeňte, že i na kolech jste účastníky provozu a tudíž byste neměli konzumovat alkohol. Zde jsou opět předpisy v každé zemi odlišné.

A jakou výbavu pro sebe?

Toto už máme každý trochu jinak, platí však jedno – jezděte v tom, v čem se cítíte pohodlně. Dobrá obuv, cyklistický dres nebo jiné sportovní oblečení, helma, dostatek tekutin a případně i jídlo. Na náročnější cesty se hodí energeticky výživné nápoje nebo tyčinky, na výlet s dětmi ovoce. Do batohu si toho však nenaložte moc, ať vás to příliš nezatěžuje.

Bez pojištění ani kilometr

Cyklistika je bez pochyby rizikový sport a pro úraz nemusíte daleko. V zahraničí by vás i takové lehčí ošetření odřenin vyšlo poměrně draho, proto si zřiďte cestovní pojištění, které vám léčebné výlohy pokryje. Pro obvyklou cyklistiku stačí běžné cestovní pojištění. Cestovní připojištění pro rizikové sporty se hodí těm, kteří se věnují cyklokrosu nebo vyhledávají náročné horské sjezdy. Jezdíte do zahraničí na kola často? Pak se vám vyplatí uvažovat o celoročním cestovním pojištění. Tím vám odpadnou starosti s pravidelným sjednáváním pojištění před každou cestou a navíc můžete i výrazně ušetřit.

Závěrem lze říct jedno: připraveným štěstí přeje!

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..