O víkendu 23. a 24. října 2010 se v Plzni uskuteční po úspěšné loňské premiéře druhý závod Světového poháru v cyklokrosu, tentokrát pod názvem GRAND PRIX ŠKODA. Areál u Sv. Jiří v městské části Doubravka ožije v sobotu otevřeným závodem veřejnosti na horských kolech (ŠKODA CROSS), neděle pak přivítá světové elitní cyklokrosaře v čele s vítězem světového poháru a úřadujícím mistrem světa v cyklokrosu Zdeňkem Štybarem, kterému jsme položili několik otázek.

Jak se těšíš na závod v Plzni?

Na takovou otázku nejde odpovědět jinak, než že se těším! Pocházím ze Stříbra, takže jsem v Plzni skoro jako doma. Už několikátou sezónu bydlím v Belgii, kde také za belgickou stáj Telenet Fidea závodím. Velmi rád se ale domů vracím a mezi závody se snažím jezdit do Čech co nejvíce. Tohle je skvělá příležitost předvést se před domácím publikem a mými fanoušky. Závodní program letos zahajuji doma ve Stříbře 25. září úvodním závodem Českého poháru v cyklokrosu, tři dny poté pojedu v Lounech a pak už začíná „svěťák“ ve švýcarském Aigle, týden na to Grand Prix ŠKODA. Těším se na fanoušky a na domácí prostředí, ze Stříbra i z Belgie přijedou autobusy s mými fankluby a tak se budu snažit, nejen pro ně, udělat co nejlepší výsledek. Věřím, že mě letos doženou k vítězství, když to loni nevyšlo :)

Jak vnímáš to, že se Světový pohár pojede v Plzni už podruhé?

Když jsem letos zjistil, že organizátoři z agentury ARCHA sport opět požádali o přidělení „svěťáku“ do Plzně, měl jsem z toho obrovskou radost. Velmi jsme jim fandili, aby jim byl závod po úspěšné loňské premiéře zase přidělen a ono to vyšlo. Jedná se o nejvýznamnější sportovní akci světového významu v Čechách a já jsem rád, že se světový cyklokros pojede právě v Plzni. S organizátory jsem v častém kontaktu, podílel jsem se i na stavbě trati, takže se snažím alespoň takovýmto způsobem vypomáhat. Myslím, že je to skvělá příležitost i pro partnery a mecenáše, kteří se na realizaci této akce podílejí. Finanční náročnost akce je vysoká a tak její zajištění, zvláště v dnešní době, není hračkou. Pozitivně vnímám vstup generálního partnera akciové společnosti ŠKODA INVESTMENT  a.s., která se projevila jako silný subjekt se sociálně odpovědným přístupem.

Organizátoři se rozhodli přiblížit veřejnosti cyklokros vloženým závodem horských kol ŠKODA CROSS. Co ty na to?

Naprostá bomba! Bavili jsme se o tom s Pavlem Štichou (ředitel závodu), jak by šel cyklokros ještě více přiblížit veřejnosti. Tradici ten sport u nás má a pomalu se opět dostává na výsluní po bok národních sportů fotbalu a hokeje, ale chybí tu aktivní zapojení sportovní veřejnosti. A toto je dobrý nápad. Proto jsme vymysleli podtitulek závodu „Vyzkoušej si trať mistra světa Zdeňka Štybara“ (smích). Když loni cyklokros v Plzni skončil, přijelo na trať plno cyklistů, aby si okruh vyzkoušeli. A tak proč jim nedat příležitost vyzkoušet si to naostro, jako my, mezi bariérami, za podpory fanoušků a s cílem vyhrát? V Belgii nic takového není a tak v Plzni tuto myšlenku plně podporuji. Je to o tom, že veřejnosti přiblížíme atmosféru světového poháru, přilákáme je do přírody, do příjemného prostředí Přírodního parku Horní Berounka, ukážeme jim, jak můžou trávit volný čas a jak získat třeba i nové přátele. A nejde jen o dospěláky, naším cílem je přilákat děti a mládež a ukázat jim, že i sport ve volné přírodě může být zábavou.

Jaké jsou tvé plány v nadcházející sezóně 2010/2011?

S ohledem na to, že jsem letos vyhrál celkové hodnocení světového poháru, prestižní seriál Superprestige a v Táboře jsem se na konci ledna oblékl do duhového trikotu mistra světa, chtěl bych se právě v dresu mistra ukázat v tom nejlepším světle. Velmi systematicky a tvrdě trénuji a tak věřím, že se to opět odrazí na mých výsledcích už zkraje sezóny. Před několika dny jsem se vrátil z třítýdenního týmového soustředění v italském Livignu, několikrát jsem si vyjel na Stelvio (pozn. Nejvyšší průsmyk východních alp (2757 m.n.m), 28 km do kopce, 48 serpentin) a musím říct, že se cítím dobře. Trochu nás překvapilo počasí, protože tam sněžilo, ale to jsou ty pravé cyklokrosové podmínky! Těším se na závody do Stříbra a do Plzně a doufám, že mě přijdou všichni fanoušci podpořit. Když si vzpomenu na atmosféru vloni, ještě teď mně běhá mráz po zádech. Přijďte ke Sv. Jiří a dožeňte mě až cíle. Letos chci zvítězit!

1 reply

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..