Centrum volného času Šumava 2000 v Kašperských Horách provozuje první šumavskou půjčovnu horských elektrokol. Měli jsme možnost otestovat, co kolo značky STR Air umí a dokáže smazat výkonnostní rozdíly mezi různě zdatnými cyklisty. Pokud vás nebaví při jízdě na někoho čekat, případně si myslíte, že svému partnerovi nebo partnerce nebudete stačit, měli byste zvážit tuto možnost.

Elektromotor se aktivuje šlapáním do pedálů. Výkon asistence elektromotoru je možné za jízdy nastavit a měnit. „Pomoc elektrokola ocení v horském terénu především méně zdatní cyklisté. Zájemcům o elektrokola poskytneme v půjčovně i tipy s mapou na prověřené trasy po Šumavě, které zohledňují dojezd plně nabitého elektrokola, což je přibližně 60 kilometrů. S elektrokolem půjčujeme také přilbu a zámek. Pokud budou mít o kola zájem i rodiče s malými dětmi, na požádání jim zapůjčíme dětskou sedačku či vozík za kolo“, uvedla předsedkyně občanského sdružení Centra volného času Šumava 2000 Mgr. Sabina Kmecová.

Elektrokolo STR Air

Jedná se o tradiční horské kolo, vybavené odpruženou vidlicí a 24 převody. Disponuje však také elektromotorem o výkonu 250 W, který je ukryt v zadním náboji a také výkonným akumulátorem uloženým na zadním nosiči. Kolo je samozřejmě při prvním kontaktu citelně těžší, tento hendikep se však ztratí při prvním šlápnutí do pedálů. To totiž aktivuje zabudovaný elektromotor, který vám pomáhá při jízdě. Výkon je možné regulovat také páčkou na řídítkách, případně celý systém při jízdě z kopce nebo po rovině vypnout.

Kolo vypadá i chová se jako běžné MTB

Kolo by určitě nemělo sloužit k tomu, abyste k pohybu využívali pouze energii akumulátoru, tento způsob přesunu výrazně snižuje dojezd a hlavně neodpovídá slovu cyklistika, kvůli které přeci člověk kolo používá :-) Ovšem i v náročném terénu v překrásném okolí Kašperských Hor si díky pomoci, která je potřeba obzvlášť v prudkých výjezdech, vychutná jízdu na kole i méně zdatný nebo zkušený cyklista. Nemusíte mít strach, že své “vyšvihané” souputníky budete zdržovat, nejednou se stane, že na kopci budete čekat vy na ně.

Elektronická část přidává na řídítka ukazatel zbývající kapacity baterie, vypínač systému a také pomocnou páčku pro okamžitou regulaci výkonu motoru

Elektrokolo při rozumném využití zvládne opravdu slušnou porci kilometrů, máte tak možnost pohodlně dojet i na místa, kam byste si jinak netroufli. V případě velmi dlouhého výletu je možnost vzít s sebou i nabíječku a dojezd tak průběžným dobíjením výrazně zvýšit. Samozřejmě i v případě, kdy dojde energie, je kolo plně použitelné.

Půjčovna elektrokol je v provozu denně kromě neděle v době od 8 do 18 hodin v prostorách Centra volného času Šumava 2000 v Kašperských Horách. K dispozici jsou 4 elektrokola a široká nabídka klasických MTB, takže na dovolenou, výlet nebo prodloužený víkend můžete přijet i “na lehko” bez vlastních strojů.

Aparthotel Šumava 2000 aneb Babyboom v praxi

Půjčovnu kol provozuje organizace s opravdu velmi širokým záběrem aktivit a služeb. V rámci jednoho článku nelze vyjmenovat, co vše si můžete objednat a nechat zajistit. Pokud máte malé děti, nenajdete lepší místo pro společnou dovolenou s nimi. Děti jsou nejen vítány, což uvádí často neopodstatněně spousta ubytovacích zařízení, ale provozovatel s nimi počítá od A do Z. O vaše děti může být během dne postaráno a vy si užijete zasloužené chvíle odpočinku při vlastních aktivitách. Pouze ve stručnosti zde uvedu nabídku a některé možnosti, které na vás čekají necelé 2 hodiny jízdy například z Prahy :-)

Hotel i volnočasové centrum naleznete přímo na krásně zrekonstruovaném náměstí v Kašperských Horách

Možnosti ubytování

  • Aparthotel Šumava4* hotel,  rodinné apartmá 100 m2 + 12 studií s vlastní koupelnou, plně vybaveným kuchyňským koutem, LCD TV, DVD, Wi-Fi, dětské herny a kompletní dětské vybavení od nočníků po X-Box :-)
  • Bad & Breakfest ubytování – jednoduše, ale komfortně vybavené pokoje se společným sociálním zázemím hned v sousedním objektu vedle hotelu, který obsahuje také tělocvičnu a 1400  m2 velkou zahradu s venkovním bazénem a mnoha dětskými hřišti, lezeckou stěnou nebo výběhem králíků…
  • Luxusní designové vily – zhruba 6km vzdálené vily s oddělenými patrovými apartmány pro ty, co chtějí být dále od civilizace
Máte  možnost využít hotelovou saunu, vířivku, fitness a lázeň, takže se nabízí i možnost uspořádání sportovních soustředění pro kluby a týmy.  Kousek od hotelu začínají upravované běžecké stopy, pro cyklisty je Šumava terén zaslíbený, o tom nemá cenu se zbytečně rozepisovat.
O děti se vám po domluvě postará kvalifikovaný personál, připraveno je i obrovské množství doprovodných programů a akcí, od grilování, zumbu, pilates a výtvarné dílny, přes orientační běh po různé firemní akce, teambuilding a spol.

Babí léto se blíží

Okolí Kašperských Hor nabízí tolik památek a zajímavostí, že se právem jedná o jedno ze zásadních vstupních míst na Šumavu. Pokud máte možnost, zkuste dovolenou nebo prodloužený víkend zde, navíc s možností cyklistického vyžití s použitím legálního a nezávadného dopingu v podobě nenápadného elektromotoru v zadním kole :-)

Hurá na Šumavu :-)

Já děkuji za zapůjčení elektrokola k testu, poprvé jsem měl možnost vyzkoušet podobný stroj v reálném provozu, nikoliv na testovací dráze při firemních prezentacích a musím uznat, že se jedná o velmi zajímavou příležitost zvládnout delší trasu, než byste dali na běžném kole, případně ji zvládnout rychleji a pro netrénované cyklisty klidně v pohodě a bez nervů v doprovodu jinak výrazně rychlejšího kolegy. A pokud jste si na běžném kole do šumavských kopců netroufli, teď bez problémů můžete.